Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Wiele osób zadaje to pytanie. Nie jesteśmy w stanie na nie precyzyjnie odpowiedzieć, ponieważ każda wizyta wygląda inaczej. Wszystko zależy od trudności, rodzaju problemu i oczekiwań rodziców.

Możemy natomiast powiedziec, ze konsultacje psychologiczne to spokojna i swobodna rozmowa o wszystkim tym ,co niepokoi rodziców. Specjalista poznaje trudności, oczekiwania i potrzeby. Wspólnie ustalany jest dalszy plan działania. Często to jedno spotkanie wystarczy, a czasami określana jest przewidywana ilość spotkań.

Aby ułatwić to pierwsze spotkanie, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pozwolą zwiększyć jakość udzielanej pomocy.

Na pierwszą wizytę u psychologa zapraszamy samych rodziców, bez dziecka.

W trosce o komfort Malucha, dbamy o to, by dziecko nie uczestniczyło w pierwszej rozmowie. Nikt przecież nie lubi słuchać, jak ktoś obok o nim rozmawia. Dzieci również. Nawet te najmłodsze. Nieobecność dziecka pozwoli również na większe skupienie na rozmowie, a często pierwsza rozmowa jest kluczowa w ustaleniu dalszych postępowań. Warto więc poświęcić jej 100% uwagi.

Maluszki zapraszamy dopiero na kolejne spotkania, jeżeli istnieje taka potrzeba.

h

Pomocne jest wcześniejsze przygotowanie notatek

Czasami trudno jest dokładnie opisać problem z jakim rodzice przychodzą, ponieważ obserwują dużo różnorodnych trudności. Dodatkowy stres spowodowany pierwszą wizytą, powodują, że rodzice często zapominają powiedzieć o istotnej dla nich sprawie. Dlatego pomocne jest wcześniejsze przygotowanie notatek. Dzięki temu nic nam nie umknie.

Prosimy o punktualne przybycie

Zazwyczaj spotkania umawiane są w taki sposób, by nie było żadnych przesunięć i opóźnień, dlatego prosimy o punktualne przybycie na kosnultacje. Czas trwania spotkania to maksymalnie 60 minut, a wszelkie spóżnienia powodują skrócenie wizyty o czas spóźnienia.

i

Warto przyniesć ze sobą diagnozy i opinie, jeżeli dziecko takie posiada.

Dodatkowe informacje zawarte w diagnozach i opiniach pozwoląto na dokładniejsze omówienie problemu. 

Jeżeli przedszkole lub inny specjalista zlecił konsultacje psychologiczną, warto przynieść opinię z przedszkola/od specjalisty temat trudności zaobserwowanych dziecka.

l

Prośby o wydanie opinii ze spotkania należy zgłosić przed wizytą.

W wielu przypadkach nie wydajemy opinii na temat dziecka lub przebiegu konsultacji. Wiąże się to z naruszeniem poufności dziecka, tajemnicą zawodową psychologa lub innymi czynnikami. Dlatego aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, prosimy aby chęć uzyskania opinii zgłosić przed wizytą. 

Opinii nie wydajemy przede wszystkim w sprawach okołorozwodowych i nie opisujemy przebiegu rozmów psychologa z dzieckiem.

Jeżeli nie możesz przyjść na wizytę, prosimy o odwołanie jej jak najwcześniej.

Rozumiemy, że plany mogą sie zmienić, dlatego bez problemu można odwołać u nas wizytę. Prosimy jednak, by zrobić to jak najwcześniej, dzięki temu inni rodzice mogą skorzystać z tego terminu.

Aby odwołać wizytę możesz wysłać do nas sms lub zadzwonić pod nr tel. 604-970-284.

WIZYTA U LOGOPEDY

Konsultacje logopedyczne odbywają się z dzieckiem

W przeciwieństwie do kolsulatcji z psychologiem, spotkanie logopedyczne jest z dzieckiem, nawet jeśli jest to pierwsza wizyta. Logopeda nie jest w stanie udzielić wskazówek, jeśli nie widzi dziecka, dlatego zapraszamy rodziców z Maluszkiem.

Diagnoza trwa 60 minut, ale czasami potrzebne jest kolejne spotkanie

Każde dziecko jest inne i czasami do diagnozy potrzebne jest kilka spotkań. Jeżeli Maluszek ma potrzebę przerw, zabawy lub nie chce na początku współpracować to nie zmuszamy do interakcji. Cierpliwie czekamy, nawiązując relację a diagnozę odkładamy na kolejne spotkanie.

l

Warto zabrać ze sobą diagnozy i opinie, jeżeli dziecko takie posiada.

Wszelkie dodatkowe dokumenty i badania specjalistyczne mogą być pomocne w postawieniu właściwej diagnozy logopedycznej. Można przygotować spis słów, które dziecko mówi. 

Masz dodatkowe pytania? Napisz lub zadzwoń. Chętnie rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości.