Wielu rodziców, codziennie mierzy się z trudnymi zachowaniami swoich dzieci. Niepokój budzą przede wszystkim kwestie związane z prawidłowym rozwojem, wyborem odpowiedniego przedszkola, radzeniem sobie z lękami lub agresją dziecka. Rodzice często proszą o wsparcie psychologa, gdy przechodzą przez trudne momenty takie jak rozwód, przeprowadzka. Psycholog dziecięcy może być niezastąpionym wsparciem dla każdej rodziny.

Czym są konsultacje psychologiczne z psychologiem dziecięcym?

Konsultacje z psychologiem różnią się od standardowej terapii psychologicznej. Są one krótkotrwałą pomocą, której celem jest doraźne wsparcie w konkretnym problemie. To właśnie na konsultacjach rodzic dowiaduje się, czy dziecku potrzebna jest terapia, czy tylko kilka spotkań z psychologiem. Są one pierwszym krokiem, który warto podjąć, by pomóc sobie i dziecku.

Jak sama nazwa wskazuje, konsultacje z psychologiem dziecięcym polegają na skonsultowaniu danego problemu i określeniu „Co dalej?”. Jeżeli problem nie jest złożony, to czasami wystarczy kilka spotkań, by na stałe pożegnać się z daną trudnością. Konsultacje nie zawsze kończą się więc terapią.

Jak wyglądają konsultacje z psychologiem dziecięcym?

Każdy gabinet ma swoje standardy przeprowadzania konsultacji. Dlatego przed umówieniem się na wizytę, warto zapytać się w recepcji jaką formę będzie miało spotkanie. W naszym gabinecie Terapia Malucha, mamy jasno wypracowane standardy konsultacji, zarówno on-line, jak i stacjonarnie. Spotkanie ma charakter swobodnej rozmowy, na temat wybrany przez rodzica.

Bardzo dbamy o komfort i poczucie bezpieczeństwa, dlatego w naszym gabinecie znajdują się wygodne kanapy, umiejscowione na samym końcu pokoju. Dzięki temu możemy zagwarantować ciszę i dyskrecję. Otoczenie jest bardzo ważne, dlatego przed wyborem psychologa warto zwrócić uwagę na to w jakim pomieszczeniu odbywa się rozmowa. Czy jest to tylko biurko i dwa krzesła? Czy z poczekalni słychać całą rozmowę? Czy dojazd jest wygodny? Te kwestie są istotne. Konsultacje powinny przecież kojarzyć się pozytywnie, a nie powodować dodatkowy stres lub zmniejszać poczucie bezpieczeństwa.

Najważniejsze zasady konsultacji psychologicznych w naszym gabinecie:

  • Pierwsze spotkanie odbywa się ZAWSZE bez obecności dziecka. Bez względu na to ile dziecko ma lat i czy rozumie sens rozmowy. Dbamy o komfort dziecka. Nie chcemy, by czuło się zaniedbane lub zestresowane. Maluszki wymagają 100% uwagi, a gdy w tym samym czasie, rodzice rozmawiają, to uwaga jest niemożliwa. Starsze dzieci tym bardziej nie powinny uczestniczyć w spotkaniu. Nikt przecież nie lubi słuchać jak rozmawia się o jego problemach prawda? Nie narażamy więc na to dzieci.
  • Na pierwszym spotkaniu psycholog określa plan działania. Po przeprowadzeniu wywiadu i dokładnym omówieniu problemu psycholog decyduje o formie i częstotliwości spotkań. Czy następne spotkanie będzie z dzieckiem? Czy potrzebne jest zrobienie dodatkowych badań? O tym wszystkim rodzic dowie się na pierwszej konsultacji. Zazwyczaj do pełnej diagnozy trudności potrzebne są 3 spotkania: pierwsze spotkanie z rodzicem, drugie z dzieckiem i trzecie z rodzicem w celu omówienia wyników.
  • Pierwsza konsultacja może mieć formę on-line lub stacjonarną w gabinecie. Forma spotkania nie wpływa na jakość konsultacji, ponieważ jest to rozmowa z rodzicem. Natomiast kolejne konsultacje, jeżeli jest potrzeba obserwacji lub rozmowy z dzieckiem, powinna się odbyć stacjonarnie w gabinecie.
  • Spotkanie trwa około 50 minut. Niektórzy uważają, że to długo, ale czas jest potrzebny, by dokładnie omówić trudności dziecka. Przez prawie całą godzinę psycholog jest dla rodzica. Wysłucha i omówi wszystko to z czym chce się podzielić rodzic. Nie wskazany jest więc pośpiech i nieustanne patrzenie na zegarek.
  • Płatność odbywa się po każdej konsultacji. W naszym gabinecie za konsultacje można płacić zarówno gotówką jak i kartą. Koszt konsultacji określony jest na naszej stronie w cenniku.

Jak przygotować się na konsultacje z psychologiem dziecięcym?

Aby konsultacje psychologiczne były jak najbardziej pomocne, warto się do nich przygotować. Zawsze zachęcamy rodziców, by zanotowali sobie wszystkie trudności z jakimi przychodzą. W trakcie rozmowy łatwo o rozproszenie. Można zapomnieć nawet o najważniejszych kwestiach. Zwykła kartka papieru może dać nam pewność, że omówimy to, co jest najistotniejsze.

Jeżeli dziecko przeszło już inne badania psychologiczne lub pokrewne (np. z integracji sensorycznej, diagnoza logopedyczna, diagnoza neurologiczna), to warto zabrać ze sobą dokumentację. Każda dodatkowa informacja dotycząca rozwoju dziecka i przebiegu zaburzeń, może być dla psychologa przydatna. Im więcej specjalista wie o dziecku, tym łatwiej będzie mu zaplanować dalsze wsparcie.

Z jakimi trudnościami można zgłosić się do psychologa dziecięcego?

Na powyższe pytanie nasuwa się tylko jedna odpowiedź – na konsultację można się zgłosić w KAŻDEJ sprawie, która dotyczy rodzicielstwa, całej rodziny, dziecka. To rodzic decyduje, czy potrzebuje wsparcia psychologicznego. Nigdy nie ma zbyt błahego problemu, by specjalista odmówił pomocy.

Rodzice najczęściej zgłaszają się z następującymi trudnościami:

  • Złość i agresja dziecka
  • Problemy z zachowaniem i przestrzeganiem zasad
  • Problemy z adaptacją w przedszkolu
  • Lęki i fobie
  • Zaburzenia rozwojowe (brak mowy, „dziwne zachowania”, skargi nauczycieli)
  • Podejrzenie spektrum autyzmu, ADHD lub innych zaburzeń
  • Trudności w nauce, dysleksja, niechęć do nauki
  • Sprawy okołorozwodowe (przeprowadzanie dziecka przez rozwód, podział opieki)
  • Trudności w relacjach rodzinnych
  • Odpieluchowanie
  • Zaparcia nawykowe (trudności z wypróżnianiem się)
  • Niechęć do jedzenia lub duża wybiórczość pokarmowa

Psycholog dziecięcy na co dzień spotyka wiele dzieci i rodziców z różnymi trudnościami. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie inaczej spojrzeć na daną trudność, niż rodzic. Może to się okazać kluczowe i przełomowe. Zachęcamy więc wszystkich rodziców do skorzystania z tej formy pomocy.

Na konsultacje do naszego gabinetu możesz umówić się telefonicznie: tel. 604-970-284 lub e-mailowo: e-mail: kontakt@terapiamalucha.pl. Więcej informacji o formach kontaktu w zakładce KONTAKT

Autor: Anna Kańciurzewska