Konsultacje z psychologiem dziecięcym – kiedy warto z nich skorzystać?

Wielu rodziców, codziennie boryka się z trudnymi zachowaniami swoich dzieci. Ich niepokój budzą przede wszystkim kwestie związane z prawidłowym rozwojem, wyborem odpowiedniej placówki przedszkolnej, radzeniem sobie z lękami lub agresją dziecka czy przeprowadzaniem dziecka przez rozwód. Na szczęście rodzice nie są w tym sami, mogą zaczerpnąć profesjonalnej porady psychologa dziecięcego i podjąć właściwą decyzję.

Czym są konsultacje psychologiczne?

Konsultacje z psychologiem różnią się od standardowej psychoterapii. Są one krótkotrwałą pomocą, której celem jest doraźna pomoc w konkretnym problemie, nakierowanie na właściwe rozwiązanie lub opracowanie strategii pomocy dziecku. To właśnie na konsultacjach rodzic dowiaduje się, czy dziecku potrzebna jest terapia, czy tylko kilka spotkań z psychologiem. Są one pierwszym krokiem, który warto podjąć, by pomóc sobie i dziecku.

Jak sama nazwa wskazuje, konsultacje z psychologiem polegają na skonsultowaniu danego problemu i określeniu „Co dalej?”. Jeżeli problem nie jest złożony, to czasami wystarczy kilka spotkań, by na stałe pożegnać się z daną trudnością dziecka. Konsultacje nie zawsze kończą się więc terapią.

Jak wyglądają konsultacje z psychologiem?

Każdy gabinet ma swoje standardy przeprowadzania konsultacji. Dlatego przed umówieniem się na wizytę, warto zapytać psychologa jaką formę będzie miało spotkanie.

W naszym gabinecie Terapia Malucha, mamy jasno wypracowane standardy konsultacji, zarówno on-line, jak i stacjonarnie. Spotkanie ma charakter swobodnej rozmowy, na temat wybrany przez rodzica. Bardzo dbamy o komfort i poczucie bezpieczeństwa, dlatego w naszym gabinecie znajdują się wygodne kanapy, umiejscowione na samym końcu gabinetu. Dzięki temu możemy zagwarantować ciszę i dyskrecję. Otoczenie jest bardzo ważne, dlatego przed wyborem psychologa warto zwrócić uwagę na to w jakim pomieszczeniu odbywa się rozmowa. Czy jest to tylko biurko i dwa krzesła? Czy z poczekalni słychać całą rozmowę? Czy dojazd jest wygodny? Te kwestie są istotne, konsultacje powinny przecież kojarzyć się pozytywnie, a nie powodować dodatkowy stres lub zmniejszać poczucie bezpieczeństwa.

Najważniejsze zasady konsultacji psychologicznych w naszym gabinecie:

 • Pierwsze spotkanie odbywa się ZAWSZE bez obecności dziecka. Bez względu na to ile dziecko ma lat i czy rozumie sens rozmowy. Dbamy o komfort dziecka. Nie chcemy, by czuło się zaniedbane lub zestresowane. Maluszki wymagają 100% uwagi, a gdy w tym samym czasie, rodzice rozmawiają, to uwaga jest niemożliwa. Starsze dzieci tym bardziej nie powinny uczestniczyć w spotkaniu. Nikt przecież nie lubi słuchać jak rozmawia się o jego problemach prawda? Nie narażamy więc na to dzieci.
 • Na pierwszym spotkaniu psycholog określa plan działania. Po przeprowadzeniu wywiadu i dokładnym omówieniu problemu psycholog decyduje o formie i częstotliwości spotkań. Czy następne spotkanie będzie z dzieckiem, czy potrzebne jest zrobienie dodatkowych badań – o tym wszystkim rodzic dowie się na pierwszej konsultacji. Zazwyczaj do pełnej diagnozy trudności potrzebne są 3 spotkania: pierwsze spotkanie z rodzicem, drugie z dzieckiem i trzecie z rodzicem w celu omówienia wyników.
 • Pierwsza konsultacja może mieć formę on-line lub stacjonarną w gabinecie. Forma spotkania nie wpływa na jakość konsultacji, ponieważ jest to po prostu rozmowa z rodzicem. Natomiast kolejne konsultacje, jeżeli jest potrzeba obserwacji lub rozmowy z dzieckiem, powinna się odbyć stacjonarnie w gabinecie.
 • Spotkanie trwa około 1 godziny. Niektórzy uważają, że to długo, ale czas jest potrzebny, by dokładnie omówić trudności dziecka. Przez tą całą godzinę psycholog jest dla rodzica. Wysłucha i omówi wszystko to z czym chce się podzielić rodzic. Nie wskazany jest więc pośpiech i nieustanne patrzenie na zegarek. Cała godzina daje poczucie komfortu. Uwaga! Jeżeli rodzic spóźnia się na konsultację, to niestety ta godzina jest skracana o czas spóźnienia. Ważne jest więc to, by przychodzić punktualnie o wyznaczonej porze.
 • Płatność odbywa się po każdej konsultacji. W naszym gabinecie za konsultacje można płacić zarówno gotówką jak i kartą. Koszt konsultacji określony jest na naszej stronie w cenniku.

Jak przygotować się do spotkania?

Aby konsultacje psychologiczne były jak najbardziej pomocne, warto się do nich przygotować. Zawsze zachęcamy rodziców, by zanotowali sobie wszystkie trudności z jakimi przychodzą. W trakcie rozmowy łatwo o rozproszenie i zapomnienie tych najważniejszych kwestii. Zwykła kartka papieru może dać nam pewność, że omówimy to, co jest najstotniejsze.

Jeżeli dziecko przeszło już inne badania psychologiczne lub pokrewne (np. z integracji sensorycznej, diagnoza logopedyczna, diagnoza neurologiczna), to warto zabrać ze sobą dokumentację. Każda dodatkowa informacja dotycząca rozwoju dziecka i przebiegu zaburzeń, może być dla psychologa przydatna. Im więcej wie o dziecku, tym łatwiej jest zaplanować dalsze postępowania.

Z jakimi trudnościami można zgłosić się na konsultacje?

Na powyższe pytanie nasuwa się tylko jedna odpowiedź – „Na konsultacje można się zgłosić w KAŻDEJ sprawie, która dotyczy rodzicielstwa, całej rodziny, dziecka”. To tak naprawdę rodzic decyduje, czy potrzebuje pomocy, a nie psycholog. Nie więc czegoś takiego ,jak zbyt błahy problem. Jeżeli trudność mieści się w kompetencjach psychologa, to na pewno pomoże.

Rodzice najczęściej zgłaszają się z następującymi trudnościami:

 • Złość i agresja dziecka
 • Problemy z zachowaniem i przestrzeganiem zasad
 • Problemy z adaptacją w przedszkolu
 • Lęki i fobie
 • Zaburzenia rozwojowe (brak mowy, „dziwne zachowania”, skargi nauczycieli)
 • Podejrzenie lub chęć wykluczenia autyzmu
 • Trudności w nauce, dysleksja, niechęć do nauki
 • Sprawy okołorozwodowe (przeprowadzanie dziecka przez rozwód, podział opieki)
 • Trudności w relacjach rodzinnych
 • Odpieluchowanie
 • Zaparcia nawykowe (trudności z robieniem kupki)
 • Niechęć do jedzenia lub duża wybiórczość pokarmowa

Konsultacje psychologiczne to cudowny sposób, na zaczerpnięcie porady specjalisty. Psycholog dziecięcy na co dzień spotyka wiele dzieci i rodziców, doskonale zna ich problemy. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie inaczej spojrzeć na daną trudność, niż rodzic. Może to się okazać kluczowe i przełomowe. Zachęcamy więc wszystkich rodziców do skorzystania z tej formy pomocy.

Na konsultacje do naszego gabinetu możesz umówić się telefonicznie: tel. 04-970-284 lub e-mailowo: e-mail: kontakt@terapiamalucha.pl